środa, 31 stycznia 2007

Znajomi i nie tylko wołają na mnie zwykle: ucho, co nie zmienia jednak faktu, że kiedyś dano mi na imię Łukasz. Po ciężkich bojach doszarpałem się wreszcie rozpustnie brzmiącego tytułu inżniera na Wydziale Elegancji, Mody i Finezji Politechniki Wrocławskiej. Nie potrafiłem jednak dotrzymać absolutnej wierności fotonice. W międzyczasie, nocami, w weekendy i święta kościelne zdradzałem ją z tysiącem forumowiczów z FPW

Szybko okazało się, że wyjątkowo i perwersyjnie interesuje mnie budownictwo, a także jego pochodne w rodzaju architektury i urbanistyki.

 

Nie jestem ekspertem, niespecjalnie znam się na larsenowaniu, historii modernizmu i kątach środkowych jednak uświadomiłem sobie, że od jakości architektury, która nas otacza zależy w dużym stopniu nasze samopoczucie, a to jak postrzegamy otoczenie wpływa też na nasze postrzeganie siebie (niech ktoś wreszcie skomentuje ten nadęty tekst;)

ucholife ucho wiezowce.blox.pl wieżowce skyscraper

Moim celem jest promowanie dobrej architektury, zależy mi na wywoływaniu dyskusji i cicho wierzę w to, że kwestie estetyki nabiorą w naszym kraju należnego im znaczenia. Jak więc widać, wieżowce to przewodni, choć nie jedyny temat tego bloga, czym odpowiadam na pytania o "wycieczki" po innych zagadnieniach. Proszę również pamiętać, że nie jestem profesjonalnym dziennikarzem, co, mam nadzieje, tłumaczy pewne odstępstwa moich tekstów od ogólnie przyjętych prawideł fachu.

Od połowy 2007 roku mam przyjemność zajmować się współredagowaniem serwisu o architekturze Bryła.pl , adresowanego do pasjonatów i ludzi zainteresowanych tym co dzieje się w świecie budownictwa i architektury. Czyli mniej więcej do kogoś takiego kim sam jestem.

Jako dobrze zagnieżdżony w Sieci użytkownik stawiam przed czytelnikami szeroki wachlarz możliwości kontaktu:

 

E-mail: lukasz.wozniak(szympans)life.pl

Jabber: ucholife@jabster.pl

 

 

My status

View Lukasz Wozniak's profile on LinkedIn


poniedziałek, 29 stycznia 2007

Turning TorsoJeden z lepiej rozreklamowanych wieżowców świata: Turning Torso ze szwedzkiego Malmo. Dziecko hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy doczekało się nawet filmu ze swoich powolnych narodzin dostępnego swego czasu na kanale Discovery. Polecam ten odcinek Inżynierii Ekstremalnej jako dowód na to, że praca budowlańca to nie specjalnie łatwy kawałek chleba a upadek pięciotonowego elementu z wysokości 100 metrów może narobić sporo problemów.

W zeszłe wakacje spotkałem się z nim twarzą w twarz. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale Malmo to tylko 20 km od Ystad, a do Ystad jest 5 km o czym wie każdy kto kiedykolwiek spędzał wakacje w Świnoujściu:). Spotkanie bylo przypadkowe ale owocne w przemyślenia.

Z daleka TT wygląda kiepsko. Z bliska jest już nieco lepiej, krzywizny tworzą ciekawą perspektywę ale do tego dochodzi dopiero wtedy kiedy staniemy bezpośrednio "u podnóża". Architekt zrezygnował z dużych przeszkleń a w zamian zaproponował masę małych okienek co jest pewnie wynikiem tego, że to apartamentowiec i ludzie potrzebują nieco prywatności ale po co, pytam się, zamieszkali w budynku, pod ktory przychodzą 100 osobowe pielgrzymki ciekawskich, skoro są tacy cisi i skromni? Całe poprzednie zdanie jest nie logiczne ale to tylko dlatego, że uniosłem się, zdegustowany milionem okienek.

Na filmie Discovery jest scena, w ktorej przyszła lokatorka Torso stoi na piętrze, pozbawionym jeszcze ścian z ktorego rozciąga się genialny widok na okoliczną zatokę i krajobrazy. I tak to powinno wyglądać - szeroka perspektywa - więcej światła Panie Calatrava.

Czas napisać o rzeczy która mnie irytuje wprost niezwykle. Samotny wieżowiec otoczony bloczkami nigdy nie będzie dobrze wyglądał. Tutaj mamy na razie taką sytuację ale coś tam przebąkuje się o następnych budynkach i może to poprawi skyline, który obecnie nie zachwyca a przecież miła to okolica:).

Suche dane na talerzu: 190 metrów i 54 piętra, przyjemna sadzawka dookoła podstawy, restauracja na dole i wspaniały widok na górze dla przykładu zdjęcia z 51 piętra.

O ekologicznych aspektach wieżowca zachętam do poczytania na stronie Zielone Migdały

torso1torso 2 torso3 torso4

Zdjęcia:http://www.mediaarchitecture.org, http://images.dpchallenge.com, http://fr.structurae.de, http://purecontemporary.blogs.com

Na potwierdzenie moich słów skromny autor bloga na tle wieżowca. Przepraszam za gestykulację - błędy i wypaczenia młodości...

Ucho and Turning Torso, Malmo

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6

.

Google