środa, 23 stycznia 2008

Tak bardziej jako zabieg kronikarski wrzucam jeszcze kilka nowych wizualizacji Sky Tower, żeby było się do czego odnosić w razie pisania podsumowań. No i jakby skasowali źródła z innych serwisów to zawszę będę miał je u siebie. Co do aktualności w budowie najwyższego wieżowca Wrocławia, to wiele się od ostatniej notki nie zmieniło. Podane zostały tylko ceny metra w poszczególnych apartamentach. W zależności od wielkości, standardu wykończenia, piętra oraz dostępności do basenu i tarasów trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania od 14,5 tys. zł do 40 tys. zł brutto. 

Sky Tower Wrocław Leszek Czarnecki

Po dokładnych obliczeniach wyszło mi ostatnio, że na mały przytulny kącik na jednym ze szczytowych pięter musiałbym odkładać 130 lat albo spieniężyć kilkaset nerek. Niestety z tego co wiem posiadam około 2 organy tego typu, a dodatkowo dowiedziałem się od zaprzyjaźnionych studentów z akademii medycznej, że nie odrastają one (chociaż nie wiem na ile można wierzyć tym doniesieniom). Tak czy inaczej pozostaje mi tylko modlić się co wieczór za przypadkowe spotkanie z ewentualną córką pana Czarneckiego i wybuch szczerej niepohamowanej miłości prowadzącej do nieuniknionego małżeństwa.

Sky Tower Wrocław Leszek Czarnecki

Sky Tower Wrocław Leszek Czarnecki

Sky Tower Wrocław Leszek Czarnecki

Źródła: LCCorp 

00:26, ucholife
Link Komentarze (9) »
wtorek, 22 stycznia 2008

Wieżowiec ulokowany przy nowojorskiej 33 Thomas Street, mimo swoich niemal 170 metrów wysokości nie posiada prawie żadnych okien. Zaprojektowany by wytrzymać ponad 2 tygodnie radioaktywnej zimy opadów radioaktywnych budynek, może zostać określony mianem twierdzy nowoczesnego świata.

 AT&T Long Lines Building

Fot. Luca Zappa

Zacznijmy jednak od wątpliwości wypływających z powyższego stwierdzenia. W jaki sposób wieżowiec może być utożsamiany z twierdzą? Powszechnie wiadomo przecież, że wysokie budowle są doskonałym celem rozmaitych ataków, przywołując choćby tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku. Jednak wśród drapaczy chmur ten jeden zasługuje na miano prawdziwie solidnego.

 AT&T Long Lines Building

Fot. Wallyg

Konstrukcja zlokalizowanego na Manhattanie wieżowca różni się znacznie od innych nowojorskich wysokościowców. Piętra o wysokości ponad 5,5 metra, wzmocnione stropy i ściany wyłożone prefabrykowanym betonem (i granitem), podkreślają powagę oraz ogrom jego sylwetki. Fasady wieżowca 33 Thomas Street uważane są za najwyższe ślepe ściany na świecie, a małe okna i wielkie otwory wentylacyjne znajdują się jedynie na 10 oraz 29 kondygnacji.

AT&T Long Lines Building

Fot. Wallyg

Czas wyjawić wreszcie tajemnicę przeznaczenia opisywanego budynku. Wieżowiec o oficjalnej nazwie AT&T Long Lines Building nie jest bunkrem przeciwatomowym prezydenta USA. Nie jest również wyrzutnią rakiet, ani innym wojskowym wynalazkiem. Kiedy został wybudowany znajdowały się w nim bowiem jedne z najważniejszych central telefonicznych w USA, wykorzystywanych do połączeń na duże odległości, oraz niezliczona ilość przełączników telekomunikacyjnych zapewniających połączenia telefoniczne całemu miastu.

AT&T Long Lines Building

Fot. AllWaysNY

Mimo posiadania własnego systemu zasilania i rozbudowanych zabezpieczeń, w historii budynku nie udało się uniknąć wielkich wpadek. 17 września 1991 roku wskutek błędu systemu zasilania, który zbiegł się w czasie z karygodnym zaniedbaniem odpowiedzialnych za niego ludzi, doszło do przerwania pracy głównej centrali. Połączenia 5 milionów użytkowników zostały zablokowane. Przerwana została również komunikacja między niemal 400 lotniskami obsługującymi ruch lotniczy w całej południowo-wschodniej części kraju.

AT&T Long Lines Building

Fot. Blue Clementine

W 1999 roku AT&T zakończyła przenoszenie większości swoich urządzeń do nowej centrali znajdującej w budynku nieopodal. W wieżowcu 33 Thomas Street, będącym jednym z symboli brutalizmu, znajduje się jeszcze część urządzeń telekomunikacyjnych. Pozostała przestrzeń przeznaczona została dla nowoczesnych, maksymalnie bezpiecznych centrów danych.

AT&T Long Lines Building

Fot. AKinloch

 

Źródło: Wikipedia 

 
1 , 2

.

Google