piątek, 23 listopada 2007

Obiecałem sobie, że wstrzymam się od wrzucania dublujących się artykułów tutaj i na Bryłę, ale czasem trafi się coś takiego, że łamie mnie niczym suchy patyk pod kołami żuka. Mam więc nadzieję, że nie zrugacie mnie dokumentnie. Następnych pare linijek poświęce  projektowi Normana Fostera dla Astany, stolicy Kazachstanu. Czytelników zaglądających czasem również do drugiego serwisu serdecznie  przepraszam więc, obejrzycie sobie ponownie znaną już wizualkę (ale też parę dodatków). Dodatkowo obiecuję, że następnym razem same ekskluziwy.

Norman Foster Astana Kazakstan
Foster+Partners

Na ubóstwianym przeze mnie blogu architecture.myninjaplease, w ocierającym się o znamiona geniuszu cyklu Ninja Arithmetic pojawiło się ostanio takie małe równanie pozbawione niewiadomych:

Ninja Arithmetic

Posługując się zasadą, że dobra ilustracja warta jest więcej niż tysiąc słów, poprzestanę więc na takim sposobie wyrażenia swoich, podobnych w gruncie rzeczy skojarzeń.

Jest coś takiego w tym projekcie, że mnie bierze. Oczywiście wszystko może wyglądać zupełnie inaczej z dołu z poziomu przechodnia. Dodatkowo, jeśli pominiemy triki i wesołe kolorki zastosowane przez autorów wizualizacji i spróbujemy wyobrazić sobie wygląd kompleksu w rzeczywistości, może się on oczywiście okazać szarym potworkiem.

Spotkałem się już z ciekawym komentarzem, że coś takiego mogłoby się nieźle prezentować w miejscu warszawskiego Pałacu Kultury. Osobiście poszedłbym może nie krok dalej, ale raczej odrobinę o krok w bok od tej opinii. Otoczenie Pałacu zespołem podobnych budynków o zróźnicowanej wysokości mogłoby stanowić jakiś sposób uporządkowania tego urbanistycznego burdelu domu niespokojnej rozrywki. A może nie? Nie wiem...

00:58, ucholife
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 19 listopada 2007

Ugrzązłem coś ostatnio w ... (Wyniki 1 - 10 spośród około 3,240 dla zapytania ugrzązłem. . (Znaleziono w 0,17 sek.) - tak, tak, w ten sposób sprawdza się w dzisiejszych czasach istnienie danego słowa...)

Ok. Ugrzązłem coś ostatnio w retroświecie, zagłębiając się w rejony niekoniecznie rzeczywiste i zapomniałem całkowicie o absolutnie namacalnym meritum tego bloga. Czas powrócić więc z krainy szalonych koncepcji wprost w świat koncepcji równie szalonych, ale jakże bliskich realizacji.

W jednym z ostatnich wydań internetowych NY Times pojawił się projekt nowego wieżowca, który sąsiadować ma z budynkiem Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Jego projektantem jest biuro Jeana Nouvela i trzeba przyznać, że efekty prac zespołu są jak najbardziej zachęcające. Strzelista, smukła i jak na moje oko ucha około 300 metrowa wieża, wprowadzi nieco ożywczego tchnienia w przewidywalną ostatnio architekturę Wielkiego Jabłka.

MoMA Museum of Modern Art

Może przegenaralizowałem nieco (Wyniki 1 - 2 spośród 2 dla zapytania przegenaralizowałem. (Znaleziono w 0,25 sek. - eee co tam...;) stwierdzenie o braku naprawdę oryginalnych projektów, ale przyznać trzeba, że na tle wielu europejskich jak i azjatyckich i bliskowschodnich miast, nowojorskie inwestycje sprawiają wrażenie mocno zachowawczych w formie (i wcale nie twierdzę, że to źle). Żeby nie być gołosłownym przygotuję niebawem na potwierdzenie moich słów specjalny kieszonkowy przewodnik po inwestycjach planowanych.

New York Skyscrapers MoMa

W wieżowcu mieścił się będzie hotel, oczywiście, jakże by inaczej ekskluzywny, jak również dorównujące mu rozmachem apartamenty. Trzy piętra budynku zasilą zasoby powierzchni wystawienniczej muzeum. Co ciekawe zwężający się ku górze kształt wieżowca spowodował, że szczytowy apartament będzie w gruncie rzeczy dość ciasną szklaną klatką otaczającą masywny, betonowy trzon budynku. Inna sprawa, że składał się on będzie z pewnością z więcej niż jednego poziomu.

Jean Nouvel

Jean Nouvel MoMA

Wizualizacje: Jean Nouvel / NY Times

 
1 , 2

.

Google