poniedziałek, 31 grudnia 2007

Niech lepiej nie czyta tej notki... Po ponad tygodniu życia na głodzie internetowym udało mi się wreszcie zasiąść do miliona nieprzeczytanych maili, nieprzejrzanych stron i zaproszeń do głaskania pluszowego szczura na facebooku. Głód ten, o zgrozo, zaspokajałem w czasie świątecznym na drodze zapełniania przewodu pokarmowego, co spowodowało osiągnięcie rekordowej wagi w życiu.

Podsumowanie wieżowców diagram polska

W "przebiegłym" roku 2007 wydarzyło się w wieżowcowym świecie tak wiele, że opisanie wszystkiego zajęłoby chyba z tydzień. Nie musze dodawać, że nie mieściłoby się to w obrębie jednej notki, a raczej wymagałoby wygospodarowania odrębnego cyklu. Nie ma jednak sensu skupiać się na wydarzeniach minionych, zajmiemy się więc w tym roku przede wszystkim gorącymi newsami.

Podsumowanie wieżowców diagram polska

Postaram się dzisiaj skupić na naszym podwórku, a pomoże mi w tym wspaniały serwis skyscraperpage.com . Jest to żelazna zakładka w firefoxie (lub operze) każdego miłośnika wieżowców. Miejsce w którym zebrano setki diagramów przedstawiająych wiele istniejących, będących w budowie oraz na etapie projektu wieżowców świata. Możemy je tutaj sortować i wyszukiwać według rozmaitych reguł, tworząc własne wymyślne porównania.

Podsumowanie wieżowców diagram polska

Rezultat widoczny na powyższych diagramach osiągnięty został poprzez wpisanie w oknie wyszukiwarki kraju: Polska i zaptaszkowaniu jedynie pola Highrises (w przeciwnym razie otrzymamy przegląd rodzimych masztów radiowo-telewizyjnych o budzącej podziw wysokości i jakości architektonicznej).

Maszty radiowo telewizyjne diagram polska

Jak widać w pierwszej piątce rankingu jest tylko jeden rzeczywisty i namacalny obiekt, czyli nasz kochany Pałac Kultury, co oznacza, że czeka nas wiele dobrego. Widać także, że autor niniejszego bloga dał nieco ciała i nie opisał najwyżego w tym zestawieniu projektu wieżowca Kulczyka w Warszawie. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że 3 dni zbierałem materiały do tego artykułu i zapadłem w taką znieczulicę w tym temacie (już mi przeszło;), że nie było siły...

Jak widać wrocławski Sky Tower nie nacieszył się długo wirtualnym mianem najwyższego wieżowca w kraju, przeszedł za to architektoniczny face lifting co wyszło mu, według większości oceniających, na dobre. Nie napisałem również o wyjątkowo interesującym wieżowcu Gminy Żydowskiej, któremu przyjrzę sie niebawem.

Mieliśmy także okazje poobserwować ciekawe rozbiórki. Warszawską demolkę City Center pod wieżowiec Libeskinda oraz wrocławską Poltegoru pod Sky Tower. Poltegor stał się również oficjalnie najwyższym zdruzgotanym wieżowcem w Polsce.

Do jedynego miasta w naszym kraju, które można uczciwie zaliczyć do kategorii miasta wieżowców (z, powiedzmy, prawdziwego zdarzenia), czyli Warszawy (mieszkańców Katowic i Poznania proszę o wyrozumiałość), dołączyć mogą wkrótce kolejne. Moje typy na najbliższe lata:

  • Wrocław - z sentymentu, z powodu rozpoczętej już budowy Sky Tower , z powodu planowanych i mocno prawdopodobnych inwestycji jak Odra Tower (rozpoczynają niebawem sprzedaż mieszkań i ostrą reklamę), oraz Centrum Południowego (nikt właściwie nie wie, jak będzie wyglądać, ale wszyscy mają nadzieję, że lepiej niż na dostępnych wizualizacjach), Angel Wings (dwie wieże po ok 120 i 140 metrów); jeśli chodzi o ostatnią i pozostałe inwestycje zajrzyjcie proszę tutaj .
  • Gdańsk i generalnie całe Trójmiasto - opisywany już tutaj Big Boy Building (jeden z najwyższych planowanych wieżowców nad Bałtykiem), projektowana Brama Wolności (być może nawet ponad 200 metrów) , oraz Sea Towers w Gdyni, które osiągnęły już docelową wysokość. Tutaj cała lista planowanych wysokich inwestycji w Trójmieście.
  • Poznań - 148 metrowy wieżowiec Wechta Tower , którego zaprojktować ma Libeskind oraz pojawiające się od czasu do czasu donosy o innych budynkach, które wyjść mają spod rąk znamienitych architektów.
wtorek, 18 grudnia 2007

Kiedy pisałem poprzednią notkę w stanie ogólnego podniecenia zapomniałem dodać paru dość istotnych szczegółów. Po pierwsze wieża Lilium będzie miała raczej 250 niż 257 metrów (ciekawy efekt psychologiczny skąd się u mnie to siedem metrów wzięło?). Po drugie nie podałem dość istotniej informacji o funkcji projektowanego wieżowca. Będą się w nim bowiem mieścić głównie apartamenty jak i część handlowo - konsumpcyjna w postaci restauracji w przyziemiu.

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Po trzecie i co najciekawsze Roody102 czyli prywatnie Clark Kent, a oficjalnie największy tropiciel wieżowcowych newsów V RP puścił ostatnio interesującą z punku widzenia maniaków informację, że wśród odrzuconych projektów dla Lilium był nawet 450 metrowiec. A gwoli skrupulatności dodam tylko, że swoje propozycje w sprawie tej działki złożyła również np. pracownia Normana Fostera. Jak dla mnie jednak to 250 m to absolutna granica, a wszystko ponadto byłoby niepotrzebną ekstrawagancją. Szczególnie, że miejsca w stolicy mamy jeszcze aż nadto.

 

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Zaha Hadid Warszawa Warsaw Lilium

Fot. Materiały inwestora 

 

 
1 , 2 , 3

.

Google