piątek, 25 kwietnia 2008

Stojący poza gęstym lasem wieżowców Chicago Lake Point Tower zawsze przewijał mi się gdzieś na zdjęciach wieżowców jakie zwykłem kolekcjonować w przepastnych zakamarkach mojego dysku. Osamotniony 197 metrowy kolos był w swoim czasie (czyli w latach 60 ubiegłego wieku) najwyższym apartamentowcem na świecie.

Lake Point Tower w Chicago

Oczywiście budynek nie jest pochyły, ale jakaś taka fota mi się znalazła na Flickrze. Autor: my new clever name / Flickr

Lake Point Tower w Chicago

Autor: Flipped Out / Flickr

Im więcej znajduję fotografii tego budynku tym bardziej mi się podoba. Już parę minut temu opublikowałem tą notkę, ale dorzucę jeszcze te dwa zdjęcia... Chociaż jeden taki wieżowiec w Polsce Panowie Architekci - może być we Wrocławiu.

Lake Point

Fot. SmackNally / Flickr

Lake Point Tower w Chicago

Darren Ryan / Flickr

Piękny to budynek, wdzięczny i fotogeniczny. No a przede wszystkim czarny. Jego szczęśliwi mieszkańcy niedługo będą się cieszyć widokiem z okna na fantastyczny chicagowski skyline. A przynajmniej na jego część. Po drugiej stronie ulicy Lake Shore Drive wyrasta już bowiem bezwstydnych rozmiarów przerośnięta świeczka, czyli . Ten 609 metrowy wieżowiec zostanie prawdopodobnie oddany do użytku w roku 2011 ostatecznie zdetronizując Króla, czyli budynek Sears Tower na chicagowskiej ziemi.

Chicago Spire Santiago Calatravy

Źródło: Santiago Calatrava

Chicago Spire Calatrava

Źródło: Santiago Calatrava

piątek, 11 kwietnia 2008

Co by jednak wiele nie pisać najbardziej spektakularnym projektem dla Centrum Południowego we Wrocławiu jest bezapelacyjnie konkursowa koncepcja z 1990 roku, której autorami byli Leopold Chyczewski, Wojciech Jarząbek, Edward Lach oraz Jan Matkowski. Ach brakuje mi jeszcze w tej spektakularnej wizualizacji odrobiny koloru, tak znaczącego w twórczości mistrza Jarząbka.

Centrum Południowe, projekt konkursowy z 1990 r. Autorzy: Leopold Chyczewski, Wojciech Jarząbek, Edward Lach, Jan Matkowski.

Ech długo by można mówić o bezapelacyjnym wkładzie Wojciecha Jarząbka w historię polskiej architektury. W powszechnej świadomości już nie od dziś wiele szczególnych w swoim wyrazie budowli nazywa się popularnie właśnie "jarząbkami". Może kiedyś poświęcę panu J. jakiś większy artykuł na Bryle bo uważam, że jest tego naprawdę wart. Wszakże mało który z polskich współczesnych architektów dorobił się tak charakterystycznego i niepowtarzalnego stylu. Nie oceniam tutaj oczywiście jego wartości. To coś jak zespół Kiss albo Bon Jovi architektury - nie każdemu się może podobać, ale zawsze poznamy ich utwór już po 4 nutach...http://www.bryla.pl/bryla/0,0.html

Parę klasycznych przykładów twórczości mistrza Jarząbka. Na pierwszym miejscu oczywiście ikona - Solpol we Wrocławiu:

Solpol Wrocław

Żródło: Julo na licencji public domain , link

Oraz kamienica nr 36 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego we Wrocławiu:

Kamienica Jarząbek

Źródło: Hydral Wrocław

 
1 , 2 , 3

.

Google