sobota, 24 maja 2008

Firma Vantage Development przedstawiła taki oto projekt zagospodarowania ogromnego obszaru pomiędzy "ul. Zakładową dobiegającą do ul. Trzebnickiej prowadzącą do centrum z kierunku północnego (wjazd do Wrocławia od strony Poznania) oraz ul. Rychtalską dobiegającą do ul. Jedności Narodowej prowadzącej do centrum z kierunku północno – wschodniego (wjazd do Wrocławia od strony Warszawy)."

Promenady Wrocławskie

Vantage Development

Co ciekawe projekt zakłada również wybudowanie na tych terenach kolejnego wieżowca we Wrocławiu, tym razem o wysokości około 160 metrów. A teraz czas na najlepsze. Projekt wysokościowca zaprojektowany przez pracownię architektoniczną NVI pod kierownictwem Guy’a Perry’ego jest niczym innym jak kopią zaproponowanego przez tego samego architekta wieżowca, który miał zostać wybudowany na warszawskiej Pradze. Projekt pozwolenia na budowę nie uzyskał więc Perry postanowił poszukać innego miejsca dla niego.

Guy Perry wieżowiec Warszawa

Guy Perry wieżowiec zaprojektowany dla Warszawy / skan Kafarek

Coż, skoro największe gwiazdy światowej architektury mogą projektować za pomocą metody Kopiuj i Wklej to czego wymagać od tych mniej znanych. Inna sprawa, że sam projekt wieżowca jest naprawdę elegancki i pojawienie się takiego budynku we Wrocławiu mogło by stać się ciekawym urozmaiceniem w panoramie miasta.

Promenady Wrocławskie i przeszczep wieżowca

Vantage Development

Budowa kompleksu jest oczywiście uzależniona od sytuacji na rynku nieruchmości i bardzo możliwe, że efektowne wizualizacje pozostaną na zawsze tylko kolorowymi obrazkami. Warto tylko podkreślić, że teren ten jest ponad 3 razy większy od sławnego już wrocławskigo Centrum Południowego , a wraz z otaczającymi obszar działkami należącymi do Impela, Verity oraz terenami Browaru Piastowskiego to kawał ziemi, który może się stać jeszcze w przyszłości prawdziwą dumą Wrocławia. Przynajmniej warto mieć taką nadzieję.

Promenady Wrocławskie i przeszczep wieżowca

Vantage Development

Promenady Wrocławskie i przeszczep wieżowca

Vantage Development

środa, 21 maja 2008

A tutaj smaczek znaleziony na serwisie mmtrojmiasto.pl, odnoszący się do poprzedniej notki: Polski Hak w Gdańsku i Daniel Libeskind. Polecam zwrócić szczególną uwagę na polszczyznę Daniela Libeskinda, który ma swoje korzenie w Polsce oraz na niemal mickiewiczowskie strofy wypowiadane pod koniec przez prezydenta miasta:"... plafon, obraz Alegoria Gdańska, na którym jest wielka wieża ratusza głównego miasta i ręka Boga ją, że tak powiem trzyma i jest tam po hebrajsku imię Jahwe... i Pan Bóg strzeże Gdańsk i, ten, jest opiekuńczy... "

na co sławny architekt odpowiada:

" yes it's an alegory of Gdansk, which has similar hand..."

I nie przepuściłem okazji i wyruszyłem na poszukiwania i znalazłem rękę Boga,a dokładniej obraz "Alegoria handlu gdańskiego" Izaaka van den Blocke z roku pańskiego 1608. Faktycznie jest i wieża i ręka, wszystko się trzyma, że tak powiem, kupy no oprócz może ręki, która trzyma się wieży

Izaak van den Blocke Alegoria Gdańska

A tu mały zoom na wiadome ramię - już zaczynam się zastanawiać nad zmianą winiety bloga, hmm..

Izaak van den Blocke Alegoria Gdańska

Fotografie odnalazłem na portalu: artyzm.com

 
1 , 2 , 3

.

Google