sobota, 28 czerwca 2008

W najbliższch latach Opole doczekać się miało nowego, lśniącego wieżowca. Budynek o wysokości 143 metrów miał być zlokalizowany obok istniejącego domu handlowego Kaskada przy ulicy Ozimskiej. Ale nie będzie. Opinią Rady Miasta ustalono niedawno, że koncepcja zaproponowana przez prywatnego inwestora nie pasuje, niszczy tkankę miejską, jest wbrew planowi zagospodarowana przestrzennego, posiada za mało powierzchni parkingowej, zakorkuje okoliczne ulice i będzie straszyć dzieci po nocachKaskada Sky Tower Opole

Kaskada Sky Tower

Kolejny już raz inwestor, bez zważania na jakiegolwiek uwarunkowania prawne i urbanistyczne, miał nadzieję wedrzeć się ze swoim szalonym projektem w łaskę urzędników i mieszkańców. Miasto zgody nie dało i słusznie, skoro plan rozwoju nie uwzględniał w tamtym miejscu budowy wysokościowca. Piszę te słowa z niepełną odpowiedzialnością, ponieważ nie znam miasta, co, jak nie ciężko się domyślić, uniemożliwia orzeczenie czy budynek rzeczywoście tam nie pasował. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej hojnemu inwestorowi nie można na wszystko pozwalać, bo zwykle na pierwszym planie i tak pozostanie pieniądz.

Kaskada Sky Tower Opole

Rzeczona działka - źródło nto.pl

Wieżowców nie powinno się jednak stawiać gdzie popadnie. Musimy planować rozwój naszych miast i starać się wyznaczać z wyprzedzeniem rejony nadające się do wysokiej zabudowy, bo inaczej narobimy sobie dookoła jeszcze więcej zamieszania. Zaleciało nieco kaznodziejstwem, ale tak chyba rzeczywiście jest.

Zapraszam serdecznie do komentowania mieszkańców Opola i ludzi znających miasto. Jeśli się mylę i projekt był szansą dla miasta zjedźcie mnie proszę równo i bez litości. 

środa, 25 czerwca 2008

Przedstawiona poniżej koncepcja będzie częścią polskiej wystawy na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji . W Pawilonie Polskim zaprezentowany zostanie projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia będący przewrotną prezentacją 6 ważnych budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach.

  Po - Kobas Laksa

Wystawa ma próbować odpowiedzieć na pytanie co stanie się z popularnymi budynkami, kiedy zmienią się stosunki społeczne czy też ekonomiczne realia rządzące światem. O ile pomysły zaprezentowane na  surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy są bardziej artystyczną zabawą niż próbą rzeczywistej analizy, to z pewnością będzie się je oglądać z przyjemnośćią - tak jak ujawnioną wizję wieżowca Rondo 1 z Warszawy.

Rondo 1 Kobas Laksa

Fot. Kobas Laksa

Kiedy przestaniemy potrzebować ogromnych biurowców, a pracownicy światowych korporacji wyniosą się na zieloną trawkę (w podziemne korytarze?), po dachach warszawskich wieżowców nie zaczną raczej biegać sarenki. Jak to już ktoś mądrze stwierdził, po prostu urządzi się tam apartamenty...

 

Dla miłośników klimatu noir w architekturze mam także:

Niezrealizowane wieżowce na wrocławskim Rynku

Režisér Ridley Scott pri nakrúcaní filmu Blade Runner  

Aleja wieżowców w Paryżu

 
1 , 2

.

Google