czwartek, 28 sierpnia 2008

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale naród japoński posiada swoją własną wieżę Eiffla. Budowa telewizyjnej wieży Tokyo Tower wzorowanej na paryskim symbolu zakończona została w 1958 roku. Jak przystało na solidny obiekt inspirowany, tokijska konstrukcja z 332 metrami wysokości jest o ponad 8 metrów wyższa od swojego "pierwowzoru".

Tokyo Eiffel Tower

Fot. by 瑞士大龙

Co ciekawe, jedna trzecia stali wykorzystanej do budowy wieży pochodziła z 90 amerykańskich czołgów walczących pod flagami ONZ i zniszczonych podczas wojny koreańskiej w latach 1950 - 53.

Obok faktu bycia ogromnym statywem dla nadajników telewizyjnych, Tokyo Tower jest również jednym z najpopularniejszych punków widokowych stolicy Japonii. Dwie platformy obserwacyjne - umieszczone na wysokości 150 oraz 250 metrów odwiedzane są rokrocznie przez ponad 2,5 miliona turystów.

Tokyo Eiffel Tower

Fot by nodoca

Pomalowana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa lotniczego w biało - pomarańczowe pasy wieża, oświetlana jest reflektorami o zmiennej barwie światła (a dokładniej reflektorami różnego rodzaju). W czasie gorącego lata, białe światło ma chłodzić rozgrzane japońskie umysły (tak, zabawmy się w hentai), natomiast mroźne zimy łagodzić powinien, w psychice mieszkańców, pomarańczowy kolor oświetlenia.

Tokyo Eiffel Tower

Fot. by heiwa4126

Większość zamieszczonych tutaj informacji pochodzi z anglojęzycznej Wikipedii i tam też na początek zapraszam zainteresowanych pogłębieniem tematu.

Tokyo Eiffel Tower

Fot. by heiwa4126

Tokyo Eiffel Tower

Fot. by mafleen

A na koniec przypałętał mi się taki oto mały cytacik prawie z głowy...

I wonder if you know
How they live in Tokyo
If you see me then you mean it
Then you know you have to go
Fast and furious...
Fast and furious ...

wtorek, 26 sierpnia 2008

Parę miesięcy temu odbył się konkurs na nowy wieżowiec (Shanghai Center) mający powstać na półwyspie Pudong w Szanghaju w towarzystwie między innymi sławnego "otwieracza do butelek" - Shanghai World Financial Center.

Shanghai Center by Gensler Architects

Pisałem wtedy (a była to połowa kwietnia), że ostateczne rostrzygnięcie konkursu jest już tylko kwestią godzin, i jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wynik został ogłoszony w zeszłym tygodniu. Zwyciężył projekt biura Gensler Architects - całkiem interesujący, zważywszy na niektóre inne propozycje. W jednej z następnych notek postaram się przybliżyć nieco (albo chociaż powrzucać wizualizacje) pozostałych startujących w konkursie projektów.

Shanghai Center by Gensler Architects

Co ciekawe, podawaną jeszcze w kwietniu wysokością wieżowca było 580 metrów. Jak widać jednak ktoś z szanghajskich decydentów zarządał więcej i ostatnia, w miarę oficjalna informacja, mówi o 632 metrach, co przekracza planowaną wysokość Chicago Spire (610 metrów). I tak to znowu postanowiono w Chinach dokopać Amerycy. Ładnie.

Shanghai Center by Gensler Architects

Shanghai Center by Gensler Architects


Wszystkie wizualizacje autorstwa: Gensler Architects

.

Google