wtorek, 28 października 2008

Odświeżałem ostatnio wiedzę na temat polskich inwestycji wieżowcowych i znalazłem takie oto ładne i powabne obrazki na stronach urbanity.pl. Przedstawiać mają one Centrum Multifunkcyjne w Katowicach, które miałoby zostać zlokalizowane przy ulicy Olimpijskiej, niedaleko słynnego Spodka.

Rank Progress S.A Katowice

Z notki dostępnej na stronie potencjalnego inwestora, firmy Rank Progress S.A. wynika, ze prowadziła ona w zeszłym roku "prace koncepcyjne i przedprojektowe oraz stosowne procedury administracyjne i formalnoprawne zmierzające do otrzymania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu", co oznacza najprawdopodobniej tyle, że badała jedynie rynek, lub też próbowała podbić nieco cenę gruntu. Wieżowce Katowice Olimpijska

Obawy wynikają z tego, że inwestor ten zajmował się dotychczas budową wielkopowierzchniowych centrów i galerii handlowych, a nagłe zainteresowanie wysokościowcami przyszło akurat w momencie śp. hossy na rynku nieruchomości, kiedy to wielu drobniejszych graczy zapowiedziało naprawdę "duże" inwestycje. No i dzisiaj w obliczu totalnego kryzysu widzimy co się z nimi dzieje.

Przy okazji przypomniało mi się, że Rank Progress zapowiedział również z rok temu budowę uzbrojonego w wieżowce osiedla Marina Park we Wrocławiu. Nie wiem jak wygląda sprawa na dziś, ale postaram się rozeznać i skrobnąć tutaj ze dwa zdania (i dorzucić wizualkę - bo były).

wtorek, 14 października 2008

To jeden z tych projektów, przy których zaczynam zastanawiać się czy całkiem już aby nie zramolałem. Ciekawy, oryginalny, gdyby powstał, mógłby stać sie jedną z ikon nowoczesnej architektury. Z piramidą autorstwa biura Herzog and de Meuron  jest jednak pewien problem. Chcą go bowiem postawić w Paryżu.

Herzog and the Meuron Pyramid Paris

Zupełnie nie znam stolicy Francji. Jedyny kontakt z Paryżem miałem jakieś 3 lata temu stojąc w ogromnym korku na autostradzie okrążającej miasto. Jako prawdziwy profesjonalista postanowiłem jednak na potrzeby tej notki dowiedzieć się nieco więcej i odbyć podróż do tego pięknego miasta. Jako prawdziwy profesjonalista niskobudżetowy uczyniłem za pomocą Google Earth...

Herzog and the Meuron Pyramid Paris

Z satelitarnej perspektywy miasto robi druzgocące wrażenie. Jako prosty człowiek oszołomiony każdorazowym przejazdem na trasie Służew > Kabaty, nie potrafie przejść do porządku dziennego nad widokiem setek małych kółeczek z literką M oznaczających kolejne stacje gęstej sieci paryskiego metra.

Herzog and the Meuron Pyramid Paris

Jak widać na załączonych wizualizacjach budynek będzie miał kształt mocno spłaszczonego trójkąta, co zaowocuje ciekawą formą patrząc "z profilu" oraz jakimś totalnym, rozłożystym nieporozumieniem "en face". Szklana piramida ma powstać w dzielnicy Porte de Versaille, czyli jakieś 5 km w linii prostej od wieży Eiffela. Jej wysokość szacowana jest na ponad 180 metrów.

Herzog and the Meuron Pyramid Paris

W każdym szanującym się lub mniej szanującym się artykule na temat tego projektu powinno się w tym miejscu pojawić porównanie z wieżą Eiffela. Też jej nie chcieli, była kontrowersyjna, straszna, okrutna i niegodziwa. A dzisiaj nikt sobie Paryża bez sławnej wieży nie wyobraża. Z wewnętrznej potrzeby stworzenia pozorów oryginalności tego bloga o konstrukcji Gustawa Eiffela jednak nie będzie. 

Wspomnę jedynie o innym bardzo ciekawym przykładzie na potwierdzenie mojej ulubionej tezy, że wieżowce stojące w samotności są do niczego. 210 - metrowa paryska Tour Montparnasse, która sama w sobie byłaby całkiem udanym budynkiem, gdyby nie fakt, że zupełnie nie pasuje do otoczenia. Wielki, monolityczny kikut sterczący wprost z niskiej zabudowy dzielnicy Montparnasse został szybko jednym z najbardziej znienawidzonych budynków Paryża. Co ciekawe, 2 lata po ukończeniu budowy wieżowca władze miasta wprowadziły zakaz stawiania wysokościowców w centrum stolicy. 

Tour Montparnasse Paris

 Fot. plej / flickr

Żeby nie było jednak aż tak pesymistycznie, wieży Montparnasse trzeba przyznać jedno. Jest jednym z najgenialniejszych punktów widokowych Paryża. Po pierwsze dlatego, że oferuje olśniewającą panoramę miasta, no i jest jedynym punktem, z którego nie widać Tour Montparnasse...

Paris Skyline form Tour Montparnasse

by Cyril BRETON

Czy szklana piramida Herzog and de Meuron jest na tyle genialnym projektem, żeby uzasadniona była jej budowa, nawet kosztem ciągłości zabudowy i panoramy stolicy Francji? Może przykład hotelu Ryugyong rozjaśni nieco spojrzenie na tą sprawę.

Zobacz również:

Paryż za 10 lat

Niesamowita aleja wieżowców w Paryżu

 
1 , 2

.

Google