wtorek, 23 września 2008

Warszawski blokowieżowiec Łucka City możnaby bez problemów nazwać symbolem makabrycznej, polskiej architektury lat 90-tych gdyby nie jeden drobny szczegół. Jego budowa rozpoczęta została w 2000 roku, a zakończona w listopadzie 2004 roku (Wikipedia). 120-metrowe monstrum, niczym Godzilla z przylepionym do pleców Megalonem straszy wszystkich dookoła, oczywiście oprócz swoich mieszkańców, którzy podobno mają do dyspozycji ekspresowe windy i pozłacane klamki.

Łucka City w Warszawie

Źródło, Wikipedia, Spain07, na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike w wersjach 3.0, 2.5, 2.0 oraz 1.0.

Projekt budynku przewidywał od strony południowej gigantyczną, ślepą ścianę, która zaraz po wybudowaniu stała się krzykliwą reklamą inwestora - skądinąd bardzo znanej firmy J.W.Construction. Kawałek pustej przestrzeni niedaleko centrum musiał zostać prędzej czy później zagospodarowany.

Jedna z pierwszych koncepcji mówiła o doklejeniu do Łuckiej biurowca Cepelii.

 Łucka City, Prosta TowerŁucka City, Cepelia

W pierwszej połowie 2006 roku jak grom z jasnego nieba gruchnęła jednak wieść, że ślepą ścianę Łuckiej zalepi niecodzienny budynek projektu Stefana Kuryłowicza. Jak na rodzime warunki koncepcja około 70 metrowego wieżowca okazała się całkiem oryginalna. Rozszerzający się ku górze apartamentowiec z charakterystycznym falującym przeszkleniem otrzymał nazwę Prosta Tower.

Nawiasem mówiąc pisanie o wieżowcach znacznie rozszerza horyzonty. Szukając definicji wyrażenia "second skin", oznaczającego, jak mi się wydawało, dodatkową, zewnętrzną szklaną fasadę często spotykaną w nowoczesnej architekturze, dowiedziałem się, że jest to przede wszystkim arcypopularna odmiana fetyszu - second skin.

Co przypomniało mi o nieśmiertelnej - rule 34 - If it exists, there is porn of it.- pozdrowienia dla czytelników Skyscrapercity;P

 Prosta Tower w Warszawie

Budowa wysokościowca stykającego się bezpośrednio z istniejącym już budynkiem okazała się dość dużym wyzwaniem inżynierskim. Wykopanie ziemi pod 5 podziemnych pięter wymagało specjalnych zabiegów, których nazwy niewiele mi mówią, ale świadczą chyba o tym, że nie było lekko. Szczególnie, że rzeczywisty teren, na którym odbywają się prace jest wyjątkowo niewielki.

Prosta Tower Stafan Kuryłowicz

APAK

Budowa ma zostać planowo ukończona w 2009 roku.

środa, 17 września 2008

Od czasu zakupu przez LC Corp działki przy al. Roździeńskiego w Katowicach minęło już ponad pół roku. Spółka, należąca do jednego z najbogatszych Polaków - Leszka Czarneckiego, miała zamiar postawić tam ponad stumetrowy wieżowiec. Nikt jednak nie wiedział na pewno, czy budynek powstanie, czy na ewentualny projekt zgodzi się miasto, no i jak będzie on właściwie wyglądał?

 Wieżą Roździeńskiego LC Corp KatowiceFot. APAKA

Fot. APAKA 

Wieżą Roździeńskiego LC Corp Katowice

Fot. APAKA

W dalszym ciągu mało kto zna odpowiedzi na te pytania, ale co jakiś czas wyciekają pewne ciekawe informacje. Dzisiaj na forum SSC natknąłem się na link do strony biura Stafana Kuryłowicza APAKA. A tam niespodzianka! W dziale projekty kilka małych wizualizacji i podstawowe parametry budynku nazwanego Wieżą Roździeńskiego.

Wieżą Roździeńskiego LC Corp Katowice

 

 

Fot. APAKA 

Budynek projektowany dla LC Corporation ma mieć 56 kondygnacji i 222,75 metra wysokości. To nieco mniej niż budowany przez tego samego inwestora wrocławski Sky Tower (257 metrów), ale i tak jak na polskie warunki bardzo dużo.

Wieżą Roździeńskiego LC Corp Katowice

Fot. APAKA 

Pierwsze, bardzo szkicowe wizualizacje przypominają mi nieco opisywany tu niegdyś wieżowiec Lake Point Tower z Chicago. Jeśli projektanci z biura APAKA poszliby dalej tym tropem, miasto wyraziło zgodę, a inwestor zdecydowałby się na realizację, Katowice mogłyby doczekać się całkiem ciekwego budynku

Lake Point Tower Chicago

Lake Point Tower z Chicago - Fot. Darren Ryan / Flickr 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 59

.

Google