sobota, 13 września 2008

Wolałbym co prawda, żeby było odwrotnie, ale redaktorzy magazynu Wallpaper zadecydowali inaczej. W tekście poświęconym nowej, polskiej architekturze, o którym również pisze Bryła, popełnili takiego oto kwiatka:Wrocław, Kraków, Wallpaper

Ale w sumie skąd mieli znać tak dobrze geografię Środkowej Afryki? Tam przecież nie ma ropy.

No dobra trochę przesadziłem;P...

Więcej o projekcie Angel Wings z Wrocławia.

poniedziałek, 08 września 2008

Rożne mamy na świecie rodzaje krzywizn. Istnieją skrzywienia psychiczne, zakrzywienia czasoprzestrzeni, a czasami dookoła pojawią się i krzywe (za przeproszeniem) ryje. Szczególne miejsce w historii ludzkości zajmują jednak krzywe wieże.

Każdy kraj pochwalić może się jakąś mniej lub bardziej pochyłą budowlą. Czasami ich odkształcenia spowodowane są przez naturalne uwarunkowania w rodzaju zbyt grząskich gruntów, czasami powodem są wielkie kataklizmy. Bywa również, że nierówność wprowadzona zostaje przez budowniczych z zakłóconym chwilowo wyczuciem pionu.

Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie\

Fot. Panoramio

Oczywiście najbardziej sławne i spektakularne są wielkie i bardzo krzywe obieky w rodzaju wieży w Pizie. Na naszym podwórku popularnością cieszy się Krzywa Wieża w Toruniu, ale jaka to znowu wieża - toż to domek przecież... Naprawdę porządną Krzywą Wieżę możemy napotkać na Dolnym Śląsku. U bram Kotliny Kłodzkiej znajduje się niewielka, za to niezwykle malownicza miejscowość zwana Ząbkowice Śląskie.

Nie ma oczywiście większego znaczenia, ani nie wpywa na moja ocenę sytuacji fakt, że w rzeczonej miejscowości spędziłem pierwsze 20 lat swojego życia.

Ząbkowice Śląskie

Fot. Marcin Mazurkiewicz 

Wieża ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi ponad 2 metry. Została wybudowana najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku.

Najbardziej popularna z hipotez mówi, że odchylenie górnej części wieży było następstwem ruchów tektonicznych w niedalekim Bardzie. Kto kiedykolwiek odwiedził to miasteczko skojarzy zapewne szlak turystyczny prowadzący na urwisko zwieńczone wielkim, białym krzyżem. Osunięcie się zbocza góry było najprawodopodobniej wywołane tym samym wydarzeniem, które doprowadziło do skrzywienia ząbkowickiej budowli.

Marcin Mazurkiewicz

 Fot. Marcin Mazurkiewicz

W ubiegłym roku Wieża została gruntownie wyremontowana i znowu może gościć turystów. Warto się na nią wdrapać chociażby po to, aby obejrzeć sobie malowniczą panoramę gór Bardzkich i Sowich.

Ząbkowice Śląskie

Fot.  Marcin Mazurkiewicz

A potem można się wybrać chociażby do Srebrej Góry, żeby zobaczyć największą górską twierdzę w Europie, albo do kopalni Złota w Złotym Stoku. Albo najlepiej i tu i tu...

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 59

.

Google